17.07.2017 - Sarıkamış'ın Şehir Rehberi -Otel-Pansiyon-Tur Rehberi

Kültür Evi

– Kars’ın Sarıkamış ilçesinde yaşayan Rasim Kaya’nın, asırlık kılıç, silah, mezar taşı, dikiş makinesi, semaver gibi malzemeleri sergilediği kültür evi büyük ilgi görüyor

– Kaya: “Ben aslında hobi olarak başladığım bu işin bu kadar büyüyüp ilgi göreceğini beklemiyordum. Kiraladığım ev ve bahçesi tam bir müze haline geldi. Ben 100 yıl öncesinde kullanılan malzemeleri burada sergiliyorum”

KARS – HÜSEYİN DEMİRCİ – Sarıkamış ilçesinde yaşayan Rasim Kaya, hobi olarak başladığı asırlık kılıç, silah, mezar taşı, dikiş makinesi, semaver gibi malzemeleri sergilediği kültür evini müzeye dönüştürdü.

Kentte tarihi eşya ve tarım aletlerine olan merakı sayesinde zengin koleksiyona kavuşan Kaya, oluşturduğu kültür evinde Osmanlı-Rus Savaşı döneminden kalan eserleri sergiliyor.

Kaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çocukluğundan beri tarihi eşyalara, koleksiyon oluşturmaya çok meraklı olduğunu belirterek, Sarıkamış İnönü Mahallesi’nde beş yıl önce kiraladığı 3 odalı eski evinde asırlık malzemeleri topladığını söyledi.

“Sarıkamış Kültür Evi” adını verdiği mekanda ve bahçesinde hobi olarak sergilediği eşyaları turistlerin beğenisine sunduğunu, tarihe ve kültüre çok önem verdiğini vurgulayan Kaya, “Kendi çabalarımla çevre il, ilçeve köylerden topladığım 100, 150 yıllık madeni paralar, şamdanlar, kılıçlar, silahlar, bakırdan yapılmış kazanlar, tavalar, eski Radyo ve plaklar, tepsiler, Gaz lambaları ve tarım aletleri gibi birçok objeyi burada sergiliyorum” dedi.

Kaya, sadece Türkiye’nin tarihi ve kültürüne ait eşyaları toplamadığını, Azeri, Rus ve Ermenilere ait eşyaları da toplayarak burada sergilediğini ifade ederek, şunları kaydetti:

“Ben aslında hobi olarak başladığım bu işin bu kadar büyüyüp ilgi göreceğini ummadım. Şu anda bu ev ve bahçesi tam bir müze haline geldi. Ben sadece kendi kültürümüze hizmet etmiyorum. Burada 100 yıl öncesinde yaşayan Ruslardan kalma mezar taşlarından, dikiş makineleri, semaverler, tarihi kılıç ve silahların hem bakımını yapıyorum hem de bunları koruyorum. Bu kültür evini ziyarete gelen yerli ve yabancı turistler, çok önemli bir kültür hizmeti yürüttüğümü söylüyorlar, bende mutlu oluyorum. Yalnız ben tek başıma yeterli olamıyorum. Gönül ister ki kültürümüzü yaşatalım. Gelecek nesiller bunları görsün, bunu yaşatalım. Buradan kültür müdürlüğümüze sesleniyorum, kültür bakanlığından, başbakanlıktan bir destek olursa Sarıkamış’a çok güzel bir müze yapabiliriz.”

Kültür evini ziyaret eden misafirlerden Murat Aydın da rahat huzurlu bir ortam olduğunu belirterek, son yıllarda otantik ortamlara büyük özlem duyulduğunu, insanın böyle yerlerde rahatladığını vurguladı.

Kültür evini ziyarete gelen konuklar için ayrıca yöresel yemek ve içecek ikramı sunuluyor. (A.A)

 

İletişim

Öğretmen Evi yanı inönü mah AsımPaşa Cad No:33

Sarıkamış Kültür Evi

Telefon:05386274089 05362625177