Tarım ve Hayvancılık | Sarıkamış Mobil Rehberi& Şehir Portalı - Firma Rehberi
19.09.2017 - Sarıkamış Şehir Portalı & Firma Rehberi

Tarım ve Hayvancılık

Tarım ve Hayvancılık
Reklam

Tarımın en önemli geçim kaynağı olduğu Sarıkamış ilçesinde karasal iklimin ve yüksekliğin etkisiyle ekilen ürün çeşidi önemli ölçüde azalmıştır. Sulanabilir arazinin azlığı ve engebeli oluşu tarımsal üretimin miktarını düşürmektedir. Tarımda nadasa bırakma işlemi çok uygulanamaz. Bir kere ekilen tarlaya seneye başka bir ürün ekilesi suretiyle değerlendirilir. Özellikle buğday ve arpa yetişdirilmekte olup araziler büyük ölçüde çayır olarak değerlendirilmektedir. Kalebaş, Akkoz ve bazı köylerde meyvecilik yapılmaktadır.

Son dönemlerde modern sistemle tarımın yapılmasıyla, elde edilen gelirin iyi olması ve verimliliğin artması, tarımla uğraşanları daha fazla teknik yöntemler kullanmaya teşvik etmiştir.

Sarıkamış Kars iline bağlı ilçe merkezinde, ilçe tarım müdürlüğü, merkez ve tüm köylerinde tarım alanında teknik hizmetler vermektedir.

İlçe merkez ve köylerinde genel nüfusun % 80’inin tarıma dayalı gelirinin olması ve dolayısı ile geçimini tarımsal ürünlerin elde etmesi tarımın, ekonomik ve sosyal hayatındaki yerini göstermektedir.

 

HAYVANSAL ÜRETİM VE VERİM

Sarıkamış tabii imkanları ve mera varlığı itibariyle, hayvancılığa elverişli bir yapıya sahiptir. Ancak bu alanda yeterli hizmet ve yatırımlar götürülemediğinden hayvancılık istenilen teknik düzeye ulaşamamıştır. Hayvancılık kırsal kesimde yaşayan halkın esas gelir kaynağıdır. Meraların genişliği, otun bolluğu halkı hayvancılığa yöneltmiştir. Genellikle hayvanlar kış süresince kaba yemle (ot ve saman) beslenmektedir. İlçe tarım müdürlüğünün çalışmalarıyla son yıllarda, hayvancılıkla uğraşan halka teknik destek verilmektedir. İlçe merkezinde ve köylerinde küçükbaş hayvan sayısı oldukça fazladır. Mor Karaman koyun sayısı çoğunluğu teşkil etmektedir.

Ayrıca çiftçi aileleri tavuk, hindi ve kaz yetiştiriciliği de yapmaktadır. Özellikle kaz ve hindi yetiştiriciliği önemli ölçüde yapılarak ülkenin birçok illerine gönderilmektedir.

 

ARICILIK

Sarıkamış ilçesinin flora bakımından zengin arazileri arıcılığın gelişmesine olumlu etkide bulunmuştur. Sarıkamış ta cam ormanlarının ve çok sayıda çiçek türlerinin oluşu üretilen balın kalitesini artırmaktadır.

Karakovan ve fenni bal üretimi yapılmaktadır. Son yıllarda Sarıkamış ve köylerinde arıcılık üretimi günden güne artmaktadır. Özellikle Yukarı Sarıkamış’ta, Karaurgan, Karakurt nahiyelerinde arıcılık çok yaygın olmakla beraber 32 köyde ve yaylalarda arıcılık yapılmaktadır.

 

İlçenin tamamına yakını bahar ve yaz aylarında çiçek ve şifalı bitkilerle kaplandığından, üretilen balın kalitesi çok yüksektir. İlçemiz ve köylerinde yılda 11200 kovandan yaklaşık 280.000 kg bal üretilmektedir.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ